Jaką stawką VAT opodatkować świadczenia złożone
Niekiedy dwie czynności mogą być objęte jedną, niższą stawką podatku. Będzie tak wtedy, gdy stanowią nierozdzielną całość. Urzędy mają jednak często inne zdanie w tej sprawie niż podatnicy
W praktyce obrotu gospodarczego często spotykamy się ze świadczeniami złożonymi, w ramach których otrzymujemy usługę (np. montaż okna) i towar (materiały niezbędne do wykonania usługi).
Prawidłowe zaklasyfikowanie takiego świadczenia jako dostawy towarów lub usług ma istotne konsekwencje podatkowe. Szczególnie jeśli poszczególne elementy świadczenia podlegają różnym stawkom VAT.
W przepisach nie ma definicji
Pojęcie świadczeń kompleksowych nie zostało uregulowane ani w ustawie o VAT, ani w obowiązującej dyrektywie Rady Europy 2006/112/WE. Te akty prawne wprowadzają natomiast podział świadczeń na usługi i dostawę towarów. W efekcie możliwe są trzy rozwiązania, tj. albo uznanie, że świadczenie składa się z wielu towarów i usług, albo przyjęcie, że stanowi usługę lub dostawę towarów.
Na ogół intuicja podpowiada nam, kiedy mamy do czynienia z usługą, a kiedy z dostawą towarów. Nakazuje nam również nie rozdzielać niektórych świadczeń, ale traktować je jako jedno. Ponieważ jednak intuicja może okazać się niewystarczająca dla dochodzenia swoich racji w sporze z fiskusem, warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób interpretują pojęcie świadczeń kompleksowych polskie sądy i organy podatkowe a także Europejski Trybunał Sprawiedliwości.
Montaż plus dostawa
Problem świadczeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta