Z absolwentem trzeba podpisać kontrakt
Alternatywna dla stażu oraz praktyk uczelnianych jest umowa o praktyki absolwenckie. Stosuje się ją w sytuacji, kiedy kandydat zgłasza się wprost do firmy lub też to ona poszukuje osób chętnych do odbywania praktyki
Anna Śmigaj
Podstawę prawną umowy o staż absolwencki stanowi ustawa z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich. Regulacja ta ustanawia warunki, na jakich można zawrzeć umowę o praktyki absolwenckie, treść tej umowy oraz zasady jej rozwiązywania.
Kogo można przyjąć
Praktykantem może być osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30. roku życia (art. 2 ust. 1 ustawy). Nie ma przeszkód, aby praktykantem była osoba będąca w trakcie nauki, w szczególności student (a nie absolwent studiów), jeżeli ukończyła co najmniej gimnazjum.
Ważne jest natomiast, że celem umowy o praktyki absolwenckie jest ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy.
Dlatego przedmiot praktyki powinien się wiązać z profilem wykształcenia praktykanta. Może on...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta