Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unijne preferencje dla budownictwa

17 czerwca 2010 | Ekonomia | Artur Osiecki
Granty są kierowane do różnych podmiotów. Są wśród nich m.in. przedsiębiorstwa, samorządy, fundacje, administracja rządowa oraz kościoły i stowarzyszenia.
źródło: Rzeczpospolita
Granty są kierowane do różnych podmiotów. Są wśród nich m.in. przedsiębiorstwa, samorządy, fundacje, administracja rządowa oraz kościoły i stowarzyszenia.

Najwięcej pieniędzy płynie do firm budowlanych. Realizują one inwestycje infrastrukturalne. Tylko w ramach jednego programu przewidziano na nie w sumie 38 mld euro

W latach 2007 - 2013 Polska dostanie najwięcej środków z UE. Pula pieniędzy dla naszego kraju to 67 mld euro. Dla porównania Czechy otrzymały 26 mld, a Rumunia 19 mld euro. Wiele krajów dostało więc mniej środków niż Polska tylko w jednym programie operacyjnym: „Infrastruktura i środowisko”. Program ten jest największy nie tylko w Polsce, ale i w historii UE. Unia przeznaczyła na jego realizację 28 mld euro.

Większość tych pieniędzy trafi ostatecznie do firm budowlanych. – W zasadzie cały program operacyjny „Infrastruktura i środowisko” to finansowanie budownictwa – mówi Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego.

Podobnego zdania są też Jerzy Kwieciński, były wiceminister rozwoju regionalnego, obecnie ekspert BCC, i Marzena Chmielewska, dyrektor Departamentu Funduszy Strukturalnych Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Oboje podkreślają, że firmy budowlane korzystają z tych środków pośrednio.

– Większość beneficjentów programu „Infrastruktura i środowisko” to podmioty publiczne, samorządy, agencje rządowe, np. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – przypomina Marzena Chmielewska.

Można przyjąć w przybliżeniu, że do 2015 r. budownictwo tylko z tego programu wchłonie kilkadziesiąt miliardów złotych, bo jego łączny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8650

Spis treści
Zamów abonament