Długi małżonka sprzed rozwodu trzeba będzie uregulować
Każdy odpowiada sam za swoje należności podatkowe. Nieco inaczej wygląda to jednak w przypadku małżonków oraz osób, które zdecydowały się na rozwód, a posiadały wspólny majątek
W myśl art. 26 ordynacji podatkowej za podatki odpowiada całym swoim majątkiem podatnik. Nieco inaczej jest jednak w odniesieniu do podatników pozostających w związku małżeńskim. Art. 29 ordynacji podatkowej mówi, że odpowiedzialność obejmuje w tym wypadku majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka.
Przepis ten nie daje zatem prawa wierzycielowi podatnika do zaspokojenia się z majątku osobistego jego małżonka, ograniczając odpowiedzialność tego ostatniego za dług małżonka wyłącznie do majątku wspólnego.
Potwierdza to wyrok WSA w Gliwicach z 8 marca 2010 r. (I SA/Gl 934/09).
PrzykładUrząd skarbowy wystawił tytuł wykonawczy przeciwko Zygmuntowi F.
Za zaległości podatkowe odpowiada on, zgodnie z art. 29 ordynacji podatkowej, całym swoim majątkiem. Ponieważ pozostaje w związku małżeńskim, odpowiedzialność ta obejmuje jego majątek odrębny oraz majątek wspólny (Zygmunta F. i jego małżonki). Taka sytuacja uprawnia wierzyciela do tego, aby prowadzić egzekucję z majątku wspólnego małżonków.
Pomimo zatem, że faktycznie zobowiązanie dotyczy tylko jednego z małżonków, prowadzi to do faktycznego „współzobowiązania” drugiego małżonka, mimo że małżonek ten nie był zobowiązanym.
Wprawdzie wierzyciel nie może w takiej sytuacji żądać zapłaty
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta