Odchodzącemu podwładnemu szef powinien wydać świadectwo pracy
Kiedy umowa o pracę przestaje obowiązywać,nie oznacza to, że szef nie ma już żadnych obowiązków względem pracownika. Musi bowiem się z nim rozliczyć, wystawić mu świadectwo pracy czy wyrejestrować z ubezpieczeń
Rozwiązanie angażu może nastąpić na kilka sposobów. Na ich wybór firma nie zawsze ma wpływ. Za to w każdym przypadku powinna przestrzegać przepisów, które ich dotyczą.
Dlatego też, analizując określony sposób rozwiązania angażu, trzeba sprawdzić, czy istnieje możliwość jego zastosowania w konkretnej sytuacji. Potem spojrzeć na zakres czynności i obowiązków, jakie będą związane z jego przeprowadzeniem w praktyce.
Jeśli umowa ma przestać obowiązywać przed terminem, na jaki została podpisana, to najszybszym ugodowym sposobem jest jej rozwiązanie na mocy porozumienia stron.
Tak można zakończyć właściwie każdy angaż w każdym czasie. Przy rozwiązaniu umowy w tym trybie pracodawca nie ma obowiązku przeprowadzania konsultacji ze związkami zawodowymi, nie obowiązują nas też inne ograniczenia, wynikające choćby ze szczególnej ochrony niektórych grup pracowników.
Za wypowiedzeniem...
Innym sposobem rozwiązania angażu jest jego wypowiedzenie. Co do zasady tak rozwiązać można umowę o pracę zawartą na okres próbny oraz na czas nieokreślony. Okres wypowiedzenia próbnego angażu wynosi trzy dni robocze, tydzień lub dwa tygodnie – zależnie od czasu trwania umowy. Reguluje to art. 34 k.p.
Jeśli natomiast chodzi o okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, to jest on uzależniony od okresu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta