Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób rozliczyć usługę pośrednictwa

17 czerwca 2010 | Dobra firma | Rafał Kłagisz

Ustalenie właściwej podstawy opodatkowania i określenie miejsca świadczenia usługi to podstawowe problemy podatkowe, z jakimi borykają się pośrednicy

W obrocie gospodarczym możemy spotkać różne formy pośrednictwa, najczęściej takie usługi wykonuje agent bądź zastępca pośredni.

Agent nie występuje w umowie w imieniu własnym. Przeważnie transakcja, w której pośredniczy, ma miejsce między stronami, np. zbywcą i nabywcą, natomiast agent otrzymuje jedynie wynagrodzenie w formie prowizji. Podobnie jest wtedy, gdy działa w charakterze pełnomocnika jednej ze stron. Jako pełnomocnik zawiera umowę, działając w imieniu i na rzecz swojego klienta.

Rozliczenie takich transakcji powinno, co do zasady, wyglądać tak: faktura dokumentująca dostawę towarów (lub świadczenie usługi) ma być wystawiona między bezpośrednimi stronami transakcji. Pośrednik natomiast powinien wystawić fakturę na wartość swojego wynagrodzenia (prowizji).

W praktyce często występuje również zastępca pośredni. Konstrukcja zastępstwa pośredniego jest podobna do pośrednictwa, jednak należy ją wyraźnie odróżnić od działania agenta. Cechą charakterystyczną zastępstwa pośredniego jest to, że podmiot taki występuje w transakcji we własnym imieniu, ale działa na rzecz innej osoby.

Tak więc zastępca pośredni nabywa towar czy usługę we własnym imieniu, jednak jej nie konsumuje, ale odsprzedaje dalej do końcowego odbiorcy.

Gdzie jest miejsce świadczenia

Rozróżnienie to jest istotne dla określenia skutków podatkowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8650

Spis treści
Zamów abonament