Czy Polska będzie mieć za dużo gazu
Za cztery lata na pewno znikną obawy o to, czy wystarczy nam gazu. Ale być może pojawią się inne. Polska może mieć za dużo tego paliwa w porównaniu z potrzebami
W przyjętej przez rząd „Polityce energetycznej Polski do 2030 r. ” zakłada się stopniowy, stały wzrost zapotrzebowania na gaz ziemny. Ale wiele wskazuje na to, że najbliższe lata nie przyniosą zasadniczych zmian w krajowym popycie. Nadal będzie się on utrzymywał na poziomie ok. 14 mld, być może 15 mld m sześciennych rocznie.
Potem wzrost popytu ma być szybszy, głównie za sprawą inwestycji w energetyce.
Nadmiar szczęścia?
W kraju pojawi się gaz do nowych dostawców. W połowie 2014 r. ma być oddany do użytku gazoport w Świnoujściu, do którego docierać będą statki z LNG (gazem skroplonym). Za pośrednictwem tego terminalu, po regazyfikacji, do Polski może trafiać do 7,5 mld m sześciennych surowca rocznie.
Wiadomo jednak, ze przynajmniej w początkowym okresie działalności gazoport będzie wykorzystywał niewielką część swoich możliwości. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, naturalny monopolista w kraju, zapowiada, że jest zainteresowane sprowadzaniem poprzez terminal ok. 2 mld m sześciennych gazu rocznie. Na razie firma zakontraktowała gaz w Katarze (ok. 1,5 mld m sześciennych rocznie). Pierwsze dostawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta