Szansa na większą konkurencyjność
Polska pod względem stosowania nowoczesnych technologii znajduje się w Europie na bardzo odległym miejscu. Nakłady na badania i rozwój są u nas niewielkie. W tym roku rząd w jednym z programów przeznaczył na ten cel 6 mln zł
Kilka dni temu ruszyły linie w fabryce Fiat Powertrain Technologies Poland. Zakład będzie produkował dwucylindrowy silnik benzynowy Twin-Air o pojemności 900 cm sześciennych i mocy od 65 do 106 koni mechanicznych. Pierwszym autem, które zostanie wyposażone w tę supernowoczesną jednostkę napędową, będzie produkowany w Tychach fiat 500. Dzięki innowacyjnej konstrukcji silnika, emisja dwutlenku węgla nie powinna przekroczyć 100 gramów na kilometr. Dodatkowym atutem będzie niewielkie zużycie paliwa.
Produkcja nowego silnika Fiata to jedno z najbardziej innowacyjnych przedsięwzięć uruchomionych w ostatnich miesiącach w naszej gospodarce. – To także jedno z najważniejszych wydarzeń w tym roku dla Fiata w Polsce – uważa Enrico Pavoni, szef firmy Fiat Polska, reprezentującej na naszym rynku włoski koncern motoryzacyjny i zarazem prezes Fiat Auto Poland, spółki produkującej samochody.
Powertrain, który zainwestował w przedsięwzięcie 300 mln euro, otrzymał wsparcie z funduszy unijnych. Ponadto w ubiegłym roku rząd zatwierdził przyznanie inwestorowi grantu w wysokości 15 mln zł.
Lepsze proporcje
Mimo tak spektakularnych przykładów Polska pod względem wykorzystywania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta