Prawo autorskie a podatki
Zobowiązania podatkowe powstają automatycznie, bez względu na wolę i zamiar podatnika – zwraca uwagę adwokat, kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Adamczyk i Spółka w Gdyni
W artykule „Kradzież zawsze jest kradzieżą” („Rz” z 10 czerwca), a raczej sprawozdaniu z seminarium „Internet – pole rozwoju gospodarki czy przestrzeń poza prawem”, obok innych spraw zreferowano dwa stanowiska dotyczące skutków podatkowych bezprawnego korzystania z cudzych utworów objętych ochroną prawnoautorską.
Zdaniem jednych zastosowanie w takiej sytuacji znajdzie art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updf), który stanowi, że opodatkowaniu nie podlegają przychody wynikające z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.
Inni (organy podatkowe) ripostują, że w wypadku naruszenia praw autorskich „opodatkowaniu nie podlegają czynności cywilnoprawne, ale ich skutki”. Jeśli dobrze rozumiem, również to stanowisko akceptuje stosowanie art. 2 ust. 1 pkt 4 updf, a możliwość opodatkowania tego procederu wywodzi z odróżnienia czynności prawnej od skutków, jakie wywołuje....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta