Postawmy na Internet
Stworzenie nowoczesnej sieci szybkiego dostępu do Internetu jest konieczne, by Polsce udał się skok cywilizacyjny. Pora poważnie podjąć to wyzwanie
Robert Kwiatkowski
Vespa zmotoryzowała Włochy. Nie Mercedes, nie dudniące symfonią wydechu Lamborghini. Mała, skromna, zwinna, tania w zakupie i co najważniejsze – w utrzymaniu – Vespa. Czy motoryzacja kiedykolwiek zawitałaby na włoską prowincję, gdyby w latach 50. każdy wyciągał rękę po Ferrari? Być może. Zapewne też szybko by się skończyła, gdyż później owo Ferrari trzeba utrzymać.
Dlaczego przypomina o tym szef spółki z branży telekomunikacyjnej? Właśnie dlatego, że dziś nie sposób mówić o informatyzacji kraju, nie wspominając o Vespie. Bo dziś potrzebujemy podobnego skoku cywilizacyjnego, jaki wówczas dokonał się we Włoszech.
O konieczności doprowadzenia Internetu pod strzechy nie trzeba nikogo przekonywać. Mówiąc w skrócie – idzie o fundament nowej gospodarki. Nowej, to znaczy bardziej wydajnej, zyskownej. Tworzącej nowe miejsca pracy zamiast tych, które postęp technologiczny likwiduje, a globalizacja wymiata do państw, gdzie koszt siły roboczej jest znacznie tańszy.
Internet w każdym domu i biurze, możliwość załatwienia spraw urzędowych przez sieć, zdalnie dostępne usługi medyczne, outsourcing usług dla biznesu, dostęp do informacji i rozrywki, interaktywna telewizja – to miara cywilizacyjnego postępu. Pytanie, jak doprowadzić do tego, by zapewnić Polsce szybki i stabilny rozwój teleinformatyczny? Jak doprowadzić do tego, by kraj,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta