Nie zapłaciłeś za fakturę na czas, do twojej firmy może przyjść komornik
Jeśli przedsiębiorca nie reguluje w terminie należności, komornik zajmie należące do niego rzeczy ruchome, m.in. samochody, maszyny czy inny sprzęt, i wyegzekwuje kwoty należne kontrahentowi
Do egzekucji z ruchomości komornik przystępuje przez ich zajęcie. Powoduje to, że właściciel i posiadacz zajętego przedmiotu traci prawo rozporządzania nim, zwłaszcza sprzedaży czy innego rodzaju obciążania. Jeśli mimo to dojdzie do sprzedaży, postępowanie egzekucyjne z zajętej ruchomości może być prowadzone również przeciwko nabywcy.
Zakaz rozporządzania zajętą rzeczą trwa do czasu osiągnięcia celu, dla którego zajęcie zostało przeprowadzone. W chwili zajęcia komornik powinien doręczyć nam zawiadomienie o wszczęciu egzekucji.
Co wolno zająć
Zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wtedy, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w wypadkach wskazanych w ustawie.
Jednakże w razie zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej dopuszczalne jest zajęcie ruchomości na zasadach przewidzianych w przepisach o egzekucji administracyjnej.
Przepisy wprowadzają pewne ograniczenia. Kodeks postępowania cywilnego mówi, że nie należy zajmować więcej ruchomości ponad te, które są potrzebne do zaspokojenia należności i kosztów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta