Kiedy sprzedaż krzywdzi wierzyciela
Sprzedaż majątku dłużnika krzywdzi wierzycieli, jeśli powoduje jego niewypłacalność albo ją pogłębia
Sąd Najwyższy stwierdził, że bezskuteczna jest cała taka czynność, a nie jej część, także gdy wskutek niej wierzyciel tylko częściowo utracił możliwość zaspokojenia w stosunku do stanu, jaki istniał przed jej dokonaniem.
Taki właśnie był skutek umowy sprzedaży, o którą chodzi w tej sprawie. Przedmiotem transakcji była nieruchomość o pow. 0,29 ha zabudowana budynkami biurowymi i magazynowymi. Była ona własnością na zasadzie wspólnoty majątkowej małżeńskiej Małgorzaty G. i Ryszarda G., który prowadził tam hurtowy handel artykułami mleczarskimi.
Bank żąda natychmiastowej spłaty
Ryszard G. był zadłużony w banku. Zaciągnął kredyt obrotowy w wysokości 600 tys. zł zabezpieczony hipoteką zwykłą na tę kwotę na swojej nieruchomości oraz kredyt krótkoterminowy na rachunku bieżącym. W kwietniu 2003 r. bank odmówił mu przedłużenia kredytu krótkoterminowego w związku z zaprzestaniem jego spłaty i jednocześnie zażądał natychmiastowej spłaty kredytu obrotowego. Skutkiem tego była...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta