Urlop bezpłatny chroni przed zwolnieniem
W czasie usprawiedliwionej nieobecności w pracy szef nie może dać wypowiedzenia. Ale są wyjątki. Zwolnie jest możliwe przy redukcjach grupowych
W czasie urlopu bezpłatnego stosunek pracy pozostaje niejako w zawieszeniu, gdyż następuje tu zwolnienie stron stosunku pracy z ich zasadniczych obowiązków, czyli zwolnienie pracownika z obowiązku wykonywania pracy oraz pracodawcy z obowiązku wypłaty wynagrodzenia. Pomimo to zatrudnienie pracownika będącego na urlopie bezpłatnym podlega ochronie przed wypowiedzeniem mu umowy o pracę.
Taka sama dla wszystkich
Ochrona ta wynika z faktu, że do pracownika korzystającego z urlopu bezpłatnego ma zastosowanie art. 41 k.p., w myśl którego pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Zakaz ten obejmuje także wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy (art. 42 k.p.).
Zatem pracodawca przez okres urlopu bezpłatnego nie może wypowiadać pracownikowi umowy o pracę ani też jej warunków.
Dotyczy to wszelkiego rodzaju umów o pracę, które mogą być rozwiązane w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta