Na liście płac po zmianach
Cywilne angaże stały się tańsze, bo od 1 sierpnia stosujemy do nich odpowiednio składkowe zwolnienia, jakie obowiązują pracowników
Umowa-zlecenie to tani i elastyczny sposób doboru personelu.
Od 1 sierpnia 2010 r. jeszcze zyskała, bo spadły koszty takiej współpracy. Zmienione od tej daty rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.; dalej rozporządzenie składkowe) nakazuje odpowiednie stosowanie do zleceniobiorców ubezpieczeniowych wyłączeń przewidzianych dla pracowników.
Tę zmianę wymusił Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z 16 lutego 2010 r. (P 16/09; DzU nr 31, poz. 167), w którym zakwestionował jako sprzeczne z zasadniczą ustawą odebranie zleceniobiorcy prawa do składkowej ulgi z tytułu przekazanych im przez zamawiającego świadczeń bhp oraz zamiennych ekwiwalentów.
Z orzeczenia tego wynika, że naganne jest zawężenie ubezpieczeniowych ulg wymienionych w rozporządzeniu składkowym wyłącznie do pracowników, chałupników, funkcjonariuszy Służby Celnej, osób wykonujących odpłatnie pracę podczas pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania i członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych.
Teraz do grona adresatów rozporządzenia składkowego dołączyły osoby wykonujące odpłatnie pracę na podstawie zlecenia, umowy agencyjnej oraz innej o świadczenie usług, do której...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta