Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co bank bierze pod uwagę, licząc proporcję

11 października 2010 | Dobra firma | Konrad Piłat

Przy usługach świadczonych przez bank obrotem jest jego zysk, czyli realna korzyść z dokonanych operacji

Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 30 września 2010 r. (I FSK 1402/ 09).

Potwierdził on, że do podstawy opodatkowania nie wlicza się wartości kupowanych i sprzedawanych walut oraz wartości papierów wartościowych. Wydawałoby się, że ustalenie podstawy opodatkowania przy usługach świadczonych przez banki nie ma znaczenia, bo są one zwolnione od VAT. Tak jednak nie jest. Jest ona bowiem niezwykle istotna przy proporcjonalnym odliczeniu VAT.

Jak ustalić obrót

Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację. Bank zwrócił się o wyjaśnienie zasady ustalania podstawy opodatkowania przy różnych czynnościach.

Pierwsze pytanie dotyczyło udzielania kredytów i pożyczek. Wtedy najczęściej wynagrodzeniem wnioskodawcy są odsetki. Zdarza się również, że jest ono ustalane w formie dyskonta (np. gdy bank nabywa bon skarbowy po cenie niższej niż wartość nominalna, a następnie, w terminie wymagalności, realizuje cenę nominalną lub cenę sprzedaży). Różnica (dyskonto) jest jego wynagrodzeniem. Zdaniem banku przy udzielaniu kredytów i pożyczek podstawą opodatkowania są odsetki lub dyskonto.

W drugim pytaniu bank poprosił o wyjaśnienie, co jest podstawą opodatkowania przy działalności polegającej na skupie i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8749

Spis treści
Zamów abonament