Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas na recykling

11 października 2010 | Ekonomia | Magdalena Kozmana Jeremi Jędrzejkowski
źródło: Rzeczpospolita

Wierzę w partnerstwo publiczno-prywatne przy zagospodarowywaniu śmieci – mówi minister środowiska Andrzej Kraszewski

Rz: Szykuje pan rewolucję w gospodarce odpadami komunalnymi. Firmy prywatne mają stracić bezpośrednie prawo do dysponowania śmieciami. Nie będą już mogły same podpisywać umów z mieszkańcami ani wywozić śmieci tam, gdzie chcą. To prawo przejmą samorządy. Dlaczego?

Andrzej Kraszewski: Jeśli około 90 proc. odpadów jest wywożonych na składowiska i od lat nic nie można zrobić, by to zmienić, to znaczy, że obecny system nie działa. Za taki stan gospodarki odpadami komunalnymi odpowiedzialne są firmy odbierające te odpady z gospodarstw domowych. Wśród nich na naszym rynku działają zagraniczne firmy, które w swoich krajach osiągają 30 – 40 proc. odzysku i recyklingu odpadów, a tu w Polsce po prostu wywożą je na składowiska. Dla mnie to sygnał, że minister środowiska musi zmienić prawo i ustanowić zupełnie inny system. Wybór jest prosty – trzeba wprowadzić taki sam, który z wyjątkiem Polski i Węgier działa w pozostałych krajach Unii Europejskiej i w większości z nich sprawdza się znakomicie.

Dlaczego nowy system ma być lepszy?

Przedsiębiorcy kierują się głównie zyskiem, a najtańsze jest składowanie. Gdy spróbowano uszczelnić system, wprowadzając wysokie opłaty za składowanie odpadów bez segregacji, pojawiła się natychmiast nieuczciwa praktyka wielu przedsiębiorców polegająca na zamianie kodu w dokumentach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8749

Spis treści
Zamów abonament