Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podnoszenie kwalifikacji na starych zasadach też bez PIT

11 października 2010 | Dobra firma | Jarosław Sawicki Piotr Rydzewski

Od 16 lipca 2010 r. zmieniło się brzmienie przepisu ustawy o PIT zwalniającego z podatku świadczenia przyznane na szkolenie pracowników. Pojawił się też problem, co ze świadczeniami przyznanymi przed tą datą

10 kwietnia 2010 r., po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 31 marca 2009 r. (K 28/08), dotychczasowe przepisy regulujące kwestię podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników, czyli rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (dalej rozporządzenie w sprawie szkoleń), utraciły moc.

Ustawodawcy nie udało się jednak wprowadzić nowych regulacji do tego dnia, uczynił to dopiero w lipcu 2010 r. W okresie od 11 kwietnia do 15 lipca 2010 r. nie do końca było wiadomo, jak traktować szkolenia finansowane przez pracodawcę. Ministerstwo Finansów twierdziło, że są one opodatkowane (niejako wykorzystując przeciwko podatnikowi fakt niewykonania przez ustawodawcę wyroku TK), a doradcy podatkowi, że niekoniecznie. Problem ten rozwiązała dopiero nowelizacja kodeksu pracy z 20 maja 2010 r.

Przepisy przejściowe...

Zgodnie z jej art. 3 do pracowników, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych przed 16 lipca 2010 r., stosuje się przepisy regulujące zasady i warunki podnoszenia kwalifikacji zawodowych obowiązujące przed 11 kwietnia 2010 r.

Przepis ten można, naszym zdaniem, odnieść zarówno do prawa pracy, jak i do prawa podatkowego. Jest w nim bowiem mowa o zasadach podnoszenia kwalifikacji zawodowych, a pod...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8749

Spis treści
Zamów abonament