Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy rozliczamy VAT od aportu

11 października 2010 | Dobra firma | Beata Sadowska

Powstanie obowiązku rozliczenia VAT od wkładów niepieniężnych do spółek osobowych uzależnione jest z reguły od momentu wydania lub chwili otrzymania zapłaty. Jak wyznaczyć datę wydania przedmiotu wkładu i datę zapłaty, gdy ma ona postać udziału kapitałowego w spółce jawnej lub komandytowej?

Wniesienie aportu, w zależności od jego przedmiotu, może być dostawą towarów (gdy wkład ma np. postać nieruchomości) lub świadczeniem usług (wkład w postaci wartości niematerialnych i prawnych). Ustawodawca nie uregulował w sposób szczególny momentu powstania obowiązku podatkowego przy aportach. Zatem działają zasady ogólne, w zależności od przedmiotu aportu.

A nie ma w nich odesłania do pojęć i norm kodeksu spółek handlowych, co może sprawiać istotne problemy interpretacyjne tak podatnikom, jak i organom podatkowym.

Przyjrzyjmy się regulacjom dotyczącym wkładów w postaci nieruchomości zabudowanych i znaków towarowych oraz interpretacjom na temat ich stosowania, jakie prezentują organy podatkowe.

Co wynika z przepisów...

Zgodnie z art. 19 ust. 10 ustawy o VAT, przy dostawie towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wydania.

Natomiast w przypadku znaku towarowego zastosowanie ma art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy, mówiący, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.

...a co z interpretacji

W aktualnych interpretacjach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8749

Spis treści
Zamów abonament