Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wójt i burmistrz tylko przez dwie kadencje?

11 października 2010 | Prawo | Paweł Kuczma

Znacznie łatwiej utrzymać zajmowane stanowisko, niż je wywalczyć – pisze doktor nauk prawnych, współpracownik Kancelarii Prawniczej Amadeus I. Smarzewska i Wspólnicy sp.k. Paweł Kuczma

Klub Poselski PiS zapowiedział, że złoży do laski marszałkowskiej projekt ustawy zakazującej sprawowania funkcji wójta, burmistrza i prezydenta miasta przez więcej niż dwie kadencje. Za takim rozwiązaniem przemawiają, zdaniem Mariusza Błaszczaka – szefa tego klubu, “ludzkie wypalanie się” oraz “brak kontroli społecznej” nad urzędującymi włodarzami samorządów. Z kolei Beata Kempa uważa, że istniejący brak ograniczeń w liczbie sprawowanych kadencji przez samorządowców powoduje, iż wiele wartościowych osób unika startu w wyborach, przeświadczonych, że nie mają szans na odniesienie sukcesu i dokonanie potrzebnych zmian w samorządach.

Termin nowelizacji

Refleksja nad zmianami w ustawach samorządowych oraz ordynacjach wyborczych najintensywniej przebiega w gorącym okresie przedwyborczym, co jest naturalne. Wtedy najczęściej pojawiają się inicjatywy zmian w obowiązującym prawie, a także próby manipulacji przy normach wyborczych. Mimo że proponowanych zmian nie uda się zapewne wprowadzić w życie przed najbliższymi wyborami, to warto przypomnieć, iż kodeks dobrych praktyk wyborczych z 2002 r. negatywnie ocenia nowelizacje prawa wyborczego krótko przed wyborami.

Kilkakrotnie na ten temat wypowiadał się Trybunał Konstytucyjny. W wyroku z 3 listopada 2006 r. (K 31/06) wskazał, że “w wypadku prawa wyborczego swoistym minimum minimorum powinno być uchwalanie istotnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8749

Spis treści
Zamów abonament