Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wzorcowe polskie fabryki

11 października 2010 | Ekonomia | Danuta Walewska Adam Woźniak
Europejską średnią wykorzystania mocy na poziomie 68 proc. windują zakłady Fiata i Opla w Polsce. Nie jest to jednak powód, dla którego moglibyśmy liczyć na nowe fabryki aut.
źródło: Rzeczpospolita
Europejską średnią wykorzystania mocy na poziomie 68 proc. windują zakłady Fiata i Opla w Polsce. Nie jest to jednak powód, dla którego moglibyśmy liczyć na nowe fabryki aut.

Europa boryka się z nadwyżką możliwości produkcyjnych w przemyśle samochodowym. Średnio zakłady wykorzystują 2/3 mocy. Tymczasem polskie fabryki Opla, Volkswagena i Fiata biją rekordy produkcji i wydajności

Europejscy producenci, aby osiągnąć rentowność, powinni wykorzystywać co najmniej 80 proc. możliwości produkcyjnych swoich fabryk, które łącznie mogą wyprodukować ok. 27,5 mln aut. Tymczasem w tym roku – według brytyjskiej firmy analitycznej IHS Automotive, ich sprzedaż wyniesie nie więcej niż 15 mln.

Wyjątkiem na tym tle są polskie fabryki Opla, Fiata i Volkswagena, które są wykorzystane nieomal w 100 procentach. Ta sztuka nie udała się jedynie FSO, która mogłaby produkować o blisko 70 proc. aut więcej niż obecnie. Grozi jej bankructwo i zamknięcie, jeśli ukraiński inwestor nie znajdzie dla niej na świecie produktu i pieniędzy. Jeśli spełniłby się czarny scenariusz, FSO byłoby trzecią fabryką w Europie, która została zamknięta w wyniku kryzysu. Na razie taki los przypadł w udziale należącemu do Fiata zakładowi w Termini Imerese na Sycylii oraz Opla w Antwerpii, który będzie działał tylko do końca tego roku. Zamykanie fabryk motoryzacyjnych to w Europie rzadkość. Ostatni raz zdarzyło się to w 2006 roku, kiedy Opel zamknął zakład w portugalskim Azambuja, a Peugeot w brytyjskim Coventry.

W innych z obecnym kryzysem radzono sobie, zmniejszając zatrudnienie. Po prawie 6 tys. osób zwolniły Opel i Renault, 5 tys. – Fiat....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8749

Spis treści
Zamów abonament