Gmina może zdecydować o dodatkowych zwolnieniach
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych pozwala od niektórych nieruchomości daniny nie płacić. Przywileje może też przyznawać gminna uchwała. Nie mogą one jednak dotyczyć osób
Opodatkowaniu daniną od nieruchomości podlegają grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Przepisy art. 2 ust. 2 i 3 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.) określają natomiast, jakie nieruchomości opodatkowaniu tą daniną nie podlegają. Są to przede wszystkim użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych oraz lasy.
Wyłączenie to wynika stąd, że takie nieruchomości podlegają opodatkowaniu odpowiednio podatkiem rolnym, o którym mowa w ustawie z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 136, poz. 969 ze zm.), lub podatkiem leśnym, który został uregulowany w ustawie z 30 października 2002 r. o podatku leśnym (DzU nr 200, poz. 1682 ze zm.).
Przedmiotowe i mieszane
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych wprowadza również rozmaite zwolnienia z obowiązku opłacania podatku. Są to zwolnienia, które w zależności od tego, czy odnoszą się do przedmiotu opodatkowania czy też podmiotu opłacającego podatek, dzieli się na przedmiotowe i podmiotowe. Na marginesie trzeba zaznaczyć, że część z nich ma charakter mieszany.
Przykładowo wskazać można zwolnienie przewidziane w art. 7 ust. 1 pkt 11. Przepis ten stanowi, że z podatku od nieruchomości zwalnia się grunty stanowiące działki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta