Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Barometr cen

11 października 2010 | Ekonomia | Anna Sielanko
Jak czytać barometr? Agencje pośrednictwa (Akcespolska, Lexpol, Ober-Haus, Północ i WGN) z pięciu miast podają ceny  metra kwadratowego uzbrojonej działki w dzielnicy domów jednorodzinnych, obowiązujące obecnie oraz prognozowane  dla tych samych terenów za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z przeciętną przed rokiem i przewidywaną  za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w procentach.
źródło: Rzeczpospolita
Jak czytać barometr? Agencje pośrednictwa (Akcespolska, Lexpol, Ober-Haus, Północ i WGN) z pięciu miast podają ceny metra kwadratowego uzbrojonej działki w dzielnicy domów jednorodzinnych, obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych terenów za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w procentach.

W ciągu minionego roku ceny działek budowlanych spadły średnio o 6 – 7 proc. – wynika z barometru „Rz”.

Nabywca zdecydowany na zakup może wytargować nawet do 10 proc. Taki jest skutek znacznej przewagi podaży nad popytem. Panuje przekonanie, że ceny terenów budowlanych jeszcze się obniżą, dlatego mało osób decyduje się na lokowanie posiadanych środków finansowych w tego typu nieruchomości.

Również inwestowanie w działkę pod budowę domu dla siebie odkładane jest często do czasu, gdy będą sygnały o poprawie koniunktury gospodarczej w kraju. Bo choć nie ma problemu z uzyskaniem kredytu na zakup działki, są obawy, czy uda się go w terminie spłacić.

Brak okładki

Wydanie: 8749

Spis treści
Zamów abonament