Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie doszło do układu, ale zarząd nie odpowiada za długi

28 października 2010 | Prawo i praktyka | Mirosława Łapińska

Wszczęcie postępowania układowego uwalnia członka zarządu od odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki z o.o., nawet gdy ostatecznie zakończyło się ono upadłością

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyrokach z 14 października 2010 r.

Zaległości podatkowe, za które orzeczono odpowiedzialność trzech członków zarządu, dotyczyły VAT za grudzień 2002 r., rok 2003 (bez lutego i września), styczeń i luty 2004 r. oraz CIT za rok 2002.

Organy podatkowe ustaliły, że członkowie zarządu 14 stycznia 2003 r. złożyli wniosek o wszczęcie postępowania układowego, co nastąpiło 5 marca. Następnie sąd układ zatwierdził (postanowienie z 17 czerwca 2003 r.). Niestety, nie uratowało to spółki, wobec czego 10 lutego 2004 r. złożono wniosek o jej upadłość. Postępowanie upadłościowe nie zaspokoiło jednak wierzytelności z tytułu podatków.

Organy podatkowe przeanalizowały bilanse spółki za lata 1999 – 2003, stwierdzając, że wniosek o upadłość powinna była złożyć najpóźniej do 8 lutego 2002...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8764

Spis treści
Zamów abonament