Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do odliczenia są dwie darowizny

28 października 2010 | Prawo i praktyka | Katarzyna Jędrzejewska

Darowizna na Kościół nie musi być pieniężna, żeby można było pomniejszyć o nią dochód przed opodatkowaniem. Ważne, by spełniała ustawowe warunki

- Chcę przekazać parafii mieszkanie jako darowiznę na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Czy taką darowiznę odliczę od podatku dochodowego bez ograniczeń?

Czy musi to być darowizna pieniężna? Czy jednocześnie mogę odliczyć drugą darowiznę na cele kultu religijnego? Jestem podatnikiem VAT. Czy od tej darowizny zapłacę VAT? – pyta czytelnik.

Darowiznę na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą można odliczyć w całości od dochodu przed opodatkowaniem. Podstawą do odliczenia jest art. 55 ust. 7 ustawy z 17 maja 1989 r. o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (DzU nr 29, poz. 154 ze zm.). Nie ma tu żadnego limitu, można odliczyć całą wartość darowizny.

W jakiej formie

Darowizna nie musi być pieniężna. Wynika to z innych ustaw, o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) i od osób prawnych (CIT). Wprawdzie ustawy te regulują zasady odliczania darowizn limitowanych (do wysokości kwoty odpowiadającej 6 lub 10 proc. dochodu), ale przepisy dotyczące ich dokumentowania mają także zastosowanie do darowizn odliczanych na podstawie odrębnych ustaw, w tym więc i ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego.

To oznacza, że do nielimitowanych darowizn na działalność...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8764

Spis treści
Zamów abonament