Muzeum polskich Sprawiedliwych
Placówka powstanie w Markowej koło Łańcuta, miejscu kaźni rodziny Ulmów, która zginęła za pomoc Żydom
– Przez wiele lat nasi dobroczyńcy, Sprawiedliwi, pozostawali zapomniani. A byli to bohaterowie największej próby. Więksi niż żołnierze walczący z bronią w ręku. Żołnierze mogli się bowiem zawsze dostać do niewoli i iść do oflagu. Sprawiedliwych w razie wsypy czekała pewna śmierć – mówi „Rz” Marian Kalwary.
Jako dziecko został ewakuowany przez Polaków z getta warszawskiego i trafił do domu rodziny Dąbrowskich w Wieliszewie. – Do dziś wspominam z wdzięcznością tę dwójkę miłych starszych ludzi. Muzeum w Markowej będzie hołdem złożonym także im – podkreśla Kalwary.
Planowana placówka będzie jednym z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Jej twórcy, którzy nie ukrywają, że wzorują się na Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, zamierzają wykorzystać: pokazy multimedialne, Internet czy nagrane na wideo relacje świadków historii. Zwiedzający będą mogli przejść...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta