Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trybunał koryguje Sąd Najwyższy

28 października 2010 | Prawo | Marek Domagalski

Wykładnia, że sędziowie mogli stosować wstecznie rygory dekretu o stanie wojennym, jest niekonstytucyjna

To sedno wczorajszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Dzięki niemu prokuratorzy IPN będą mogli odmrozić wnioski o uchylenie immunitetów sędziów, którzy orzekali za czyny z pierwszych dni stanu wojennego, na podstawie nieopublikowanego wtedy dekretu o stanie wojennym. Dziennik Ustaw z dekretem drukowany był 19 – 23 grudnia 1981 r., a do niektórych miast dotarł w styczniu. Ściganym za zbrodnie komunistyczne sędziom i prokuratorom zarzuca się nadużycie władzy poprzez orzekanie bez podstawy prawnej.

Problem wywołała uchwała siedmiu sędziów Izby Karnej SN z 20 grudnia 2007 r. (I KZP 37/07), która zapadła w sprawie o uchylenie immunitetu Zdzisława B., sędziego SN w stanie spoczynku, który w 1982 r. orzekał na podstawie dekretu. Siódemka SN uznała, że sądy mogły stosować go wstecz, i nadała uchwale rangę zasady prawnej, co związało inne składy SN, a pośrednio inne sądy i prokuraturę.

Jak powiedział „Rz” Andrzej Arseniuk, rzecznik IPN, prokuratorzy prowadzą obecnie dziesięć spraw dotyczących ponad 22 sędziów i prokuratorów, ale w efekcie uchwały SN praktycznie są one zawieszone.

Dr...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8764

Spis treści
Zamów abonament