Komentarz do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004
29 września opublikowaliśmy pierwszą część komentarza do dwóch rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE): nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (DzU UE L z 30 kwietnia 2004 r.) i nr 987/2009 z 16 września 2009 r. w sprawie wykonywania rozporządzenia nr 883/2004 (DzU UE L z 30 października 2009 r.).
Dotyczyła ona sposobu opłacania składek w razie pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej w kilku krajach UE. Dziś komentujemy kwestie świadczeń chorobowych i macierzyńskich, powypadkowych i z powodu śmierci. Jutro natomiast wyjaśnimy zagadnienia dotyczące emerytur, rent i świadczeń przedemerytalnych.
- Komentowane przepisy obejmują jedynie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Oznacza to, że w stosunku do krajów objętych systemem zabezpieczeń społecznych na mocy poprzednio obowiązujących przepisów rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71, które nie są członkami UE (a więc Szwajcarii, Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinu), przepisy tego rozporządzenia pozostają cały czas w mocy.
Powoduje to powstanie pewnego dualizmu systemów zabezpieczenia społecznego, o którym należy pamiętać przy stosowaniu przepisów nowych rozporządzeń.
- Nowe przepisy koordynacyjne w zakresie świadczeń z tytułu choroby, macierzyństwa i równoważnych dla ojca obejmują zarówno świadczenia rzeczowe,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta