Reforma uderza w uczelnie
Uczelnie boleśnie odczują skutki reformy finansowania badań. Dostaną mniej pieniędzy
– Trudno kształcić studentów posługując się książkami, które już zostały napisane i nie robić nowych badań naukowych, które są przedstawiane studentom – mówi „Rz” prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP) i podkreśla: – Uniwersytet, który nie może prowadzić badań, właściwie staje się wyższą szkołą czegoś nieokreślonego.
Rektorzy uniwersytetów w stanowisku przyjętym przez KRUP alarmują, że nowe zasady finansowania nauki właśnie wprowadzane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego spowodują „rażące zmniejszenie strumienia finansowania działalności badawczej w uczelniach, mogące prowadzić do zanikania ich aktywności naukowej”. Skąd ta ocena?
– Zwróciliśmy w ten sposób uwagę na nierówność traktowania uniwersytetów i politechnik, które na takich samych zasadach jak jednostki Polskiej Akademii Nauk i ośrodki badawczo-rozwojowe musiały ubiegać się o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta