Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reforma uderza w uczelnie

28 października 2010 | Kraj | Renata Czeladko

Uczelnie boleśnie odczują skutki reformy finansowania badań. Dostaną mniej pieniędzy

– Trudno kształcić studentów posługując się książkami, które już zostały napisane i nie robić nowych badań naukowych, które są przedstawiane studentom – mówi „Rz” prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP) i podkreśla: – Uniwersytet, który nie może prowadzić badań, właściwie staje się wyższą szkołą czegoś nieokreślonego.

Rektorzy uniwersytetów w stanowisku przyjętym przez KRUP alarmują, że nowe zasady finansowania nauki właśnie wprowadzane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego spowodują „rażące zmniejszenie strumienia finansowania działalności badawczej w uczelniach, mogące prowadzić do zanikania ich aktywności naukowej”. Skąd ta ocena?

– Zwróciliśmy w ten sposób uwagę na nierówność traktowania uniwersytetów i politechnik, które na takich samych zasadach jak jednostki Polskiej Akademii Nauk i ośrodki badawczo-rozwojowe musiały ubiegać się o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8764

Spis treści
Zamów abonament