Domena internetowa może zostać zarejestrowana jako znak towarowy
Adres WWW czasem służy nie tylko do tego, by użytkownicy odnaleźli pod nim stronę. Zdarza się, że przedsiębiorcy używają go również do oznaczania swoich towarów
Częstą praktyką jest używanie domen internetowych przez przedsiębiorców do wskazywania prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, sprzedawanych towarów lub świadczonych usług. Wykorzystywane są zarówno domeny drugiego stopnia, jak i domeny internetowe złożone z powiązanych ze sobą domen pierwszego i drugiego stopnia.
Bywa wręcz, że domeny internetowe zbudowane z domeny pierwszego i drugiego stopnia są nazwami (firmami) przedsiębiorców, prowadzących działalność np. w formie spółek handlowych. Domeny internetowe przestały być więc tylko identyfikatorami dla stron internetowych, a zaczęły również – jako znaki towarowe – identyfikować dane towary, usługi i przedsiębiorców.
Odróżniający charakter
Definicja znaku towarowego ujęta została w art. 120 prawa własności przemysłowej (dalej pwp). Przepis ten stanowi, że znakiem towarowym może być każde oznaczenie (także wyraz), które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli nadaje się do odróżnienia towarów (oraz usług) jednego przedsiębiorstwa od towarów (oraz usług) innego przedsiębiorstwa.
Dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie, aby uznać domenę internetową za znak towarowy, o ile spełni ona przesłanki wskazane w pwp. Biorąc pod uwagę zasady budowy adresów stron internetowych a także ich elementy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta