Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ulgi rządową kością niezgody

28 października 2010 | Ekonomia | Elżbieta Glapiak
Minister finansów nie może dopuścić do przekroczenia przez dług publiczny 55 proc. PKB. Ekonomiści są zdania, że działania rządu nie wystarczą, aby do przekroczenia nie doszło.
źródło: Rzeczpospolita
Minister finansów nie może dopuścić do przekroczenia przez dług publiczny 55 proc. PKB. Ekonomiści są zdania, że działania rządu nie wystarczą, aby do przekroczenia nie doszło.

Rząd zrezygnował na razie z warunkowego zawieszenia ulg: prorodzinnej i internetowej. Ministerstwo Finansów analizuje, czy zawieszenie będzie jednak potrzebne. PSL może nie poprzeć propozycji zabrania ulg

Minister finansów na początku października planował jeszcze, że w przypadku przekroczenia przez dług publiczny 55 proc. PKB podatnicy straciliby ulgi: internetową i prorodzinną. Proponował też zawieszenie na trzy lata możliwości korzystania z 50- i 20-proc. kosztów uzyskania przychodu, m.in. przez dziennikarzy i twórców.

Jednak we wtorek rząd na tak daleko idące posunięcia się nie zdecydował i ostatecznie zapis ten został wykreślony z przyjętego projektu ustawy o finansach publicznych.

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk wyjaśniła wczoraj, że wprawdzie wcześniejsze propozycje resortu zniknęły z projektu, ale nadal będą przedmiotem analiz ministerstwa. – Zależało nam na tym, by nowelizacja została szybko uchwalona – powiedziała PAP Majszczyk. – Musimy też ustalić, jakie kontrowersje są z tym związane, i rozważyć nowe propozycje, które się pojawiają. Nie ujawniła jednak, o jakie propozycje chodzi i od kogo pochodzą.

Również wiceminister finansów Maciej Grabowski stwierdził, że kwestia zawieszenia ulg będzie jeszcze rozważana. – Zamierzamy się zastanawiać nad cięciem ulg, podobnie jak nad podwyżką VAT, gdyby dług publiczny przekroczył 55 proc. PKB – powiedział „Rz” wczoraj w Krakowie.

Inaczej sytuację przedstawia szef Sejmowej Komisji Finansów Publicznych. – Rząd uznał, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8764

Spis treści
Zamów abonament