Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Telekałasznikow

05 lutego 2011 | Plus Minus | Wojciech Lorenz
Szefowa Russia Today Margarita Simonyan oprowadza prezydenta Miedwiediewa po waszyngtońskiej siedzibie stacji (fot. Dmitry Astakhov)
źródło: ITAR-TASS
Szefowa Russia Today Margarita Simonyan oprowadza prezydenta Miedwiediewa po waszyngtońskiej siedzibie stacji (fot. Dmitry Astakhov)

Angielskojęzyczna telewizja satelitarna Russia Today prowadzi wojnę o serca i umysły Amerykanów. Jej skuteczność budzi niepokój w USA

W dzień po zamachu na moskiewskie lotnisko Demodiedowo stacja Russia Today w odróżnieniu od większości mediów na świecie nie szukała winnych na Kaukazie Północnym. Postanowiła poszukać ich za oceanem. Reporterka Lauren Lyster w swoim materiale przypomniała, że zamach na moskiewskie lotnisko to jedna ze scen amerykańskiej gry komputerowej „Call of Duty: Modern Warfare 2”, w której gracz wciela się w terrorystę.

Obrazki z wirtualnego zamachu poprzeplatała scenami z prawdziwego ataku, w którym zginęło 35 osób. – Ci, którzy już zostali zradykalizowani, dżihadyści czy al Kaida, oglądają te gry i traktują je jako materiał szkoleniowy – wyjaśnił widzom ekspert od światowego terroryzmu Walid Phares.

Rosyjska telewizja doszukuje się też innych niż oficjalne przyczyn ataków z 11 września 2001 roku w USA. W rocznicę zamachów regularnie udowadnia, że nie były dziełem islamskich fanatyków, tylko amerykańskich tajnych służb. Niedawno przekonywała widzów, że Stany Zjednoczone są o krok od wojny domowej i grozi im rozpad. Można się z niej też dowiedzieć, że Amerykanie budują tajne bazy w Afganistanie na wypadek wojny z Rosją. A kiedy światowe media rozważały konsekwencje zatopienia południowokoreańskiego okrętu trafionego prawdopodobnie przez północnokoreańską torpedę, dziennikarze i komentatorzy Russia Today udowadniali, że atak był na rękę Ameryce i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8845

Spis treści
Zamów abonament