Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielkie czekanie nad Nilem

05 lutego 2011 | Świat | Jerzy Haszczyński
Manifestanci na kairskim placu Tahrir w piątek od rana wzywali do udziału w “Dniu odejścia”
źródło: Fotorzepa
Manifestanci na kairskim placu Tahrir w piątek od rana wzywali do udziału w “Dniu odejścia”

Zmiana nastrojów. Szykuje się kompromis w sprawie losu prezydenta Hosniego Mubaraka - relacja Jerzego Haszczyńskiego z Kairu

Dziesiątki tysięcy Egipcjan domagało się w piątek w centrum Kairu natychmiastowego ustąpienia prezydenta Hosniego Mubaraka. Ale część opozycji już tak nie naciska, by stało się to zaraz. – Obie strony pracują nad jakimś rozwiązaniem – powiedział wieczorem „Rz” Emad Gad, komentator czołowego rządowego dziennika „Al Ahram”.

Na poszukiwania kompromisu wpłynęło zdecydowane stanowisko prezydenta Baracka Obamy, o którym piszą amerykańskie media. Zdaniem Emada Gada Mubarak doczeka jednak do końca swojej kadencji, do września, tak jak zapowiedział 1 lutego w wystąpieniu do narodu. Najważniejsze zadanie, czyli przeprowadzenie kraju przez okres przejściowy, przekaże nowemu wiceprezydentowi Omarowi Sulejmanowi.

Gotowość do znalezienia innego rozwiązania, niż domagali się od 11 dni uczestnicy protestów, potwierdził Mahmud Abaza, lider liberalnej partii Wafd, opozycyjnej, ale nie radykalnej: – Mubarak musi odejść. Nie tak jak sam chciał, we wrześniu, ale też nie natychmiast, bo najpierw musi jeszcze bardziej zmodyfikować konstytucję. Inaczej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8845

Spis treści
Zamów abonament