Próbką może być nawet muzyka
Firma może przekazywać egzemplarze pokazowe nie tylko bezpośrednim odbiorcom, ale także osobom, których ocena wpływa na ich decyzję o zakupie danego towaru. Wtedy także nie musi naliczać VAT
Tak wynika z wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 30 września 2010 w sprawie EMI Group Ltd przeciwko The Commissioners for Her Majesty s Revenue and Customs (C-581/08).
Zmiana przepisów
Warto mu się przyjrzeć, bo daje on także inne wskazówki, jak rozumieć pojęcie próbki.
Tymczasem po zmianie przepisów dotyczących nieodpłatnego przekazania towarów, która obowiązuje od 1 kwietnia 2011, definicja ta stała się bardzo istotna. Obecnie tylko w trzech sytuacjach podatnik może uniknąć VAT, przekazując towary, przy nabyciu których odliczył podatek.
Wyjątki to przekazanie:
- drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych,
- prezentów o małej wartości,
- próbek.
Wydaje się, że najwięcej wątpliwości i sporów będzie dotyczyło tych ostatnich. Pojęcie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych jest bowiem dość jasne, a prezenty o małej wartości zostały szczegółowo zdefiniowane w ustawie o VAT. Są to przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:
- o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł – jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta