Przedsiębiorca budowlany powinien się zabezpieczyć przed stratą
Inwestor musi udzielić wykonawcy na jego żądanie gwarancji zapłaty umówionego wynagrodzenia
Gwarancji zapłaty za roboty budowlane – zgodnie z art. 6491 § 1 kodeksu cywilnego – inwestor udziela wykonawcy (generalnemu wykonawcy) w celu zabezpieczenia terminowej zapłaty umówionego wynagrodzenia za wykonanie robót budowlanych.
Udzielenie wykonawcy (generalnemu wykonawcy) gwarancji zapłaty nie wyłącza odpowiedzialności wykonawcy i inwestora wobec podwykonawcy, o której mowa w art. 6471 § 5 k.c., a jest uzupełnieniem tego rozwiązania ustawowego.
Jakie formy
Ustawodawca przewidział także i z góry ograniczył formy, w jakich gwarancja zapłaty może być udzielona. Może więc to być:
- gwarancja bankowa,
- gwarancja ubezpieczeniowa,
- akredytywa bankowa,
- poręczenie banku udzielone na zlecenie inwestora.
Przepisy nie wskazują jednak, kto powinien dokonać wyboru formy zabezpieczenia. Jednak biorąc pod uwagę, że wszystkie wskazane w ustawie rodzaje gwarancji są powszechnie stosowane w praktyce, trzeba uznać za racjonalne pozostawienie wyboru jej formy stronie udzielającej zabezpieczenia.
Roboty dodatkowe lub zamienne
Gwarancja zapłaty może obejmować nie tylko kwotę wynikającą z umowy o roboty budowlane. Często takie kontrakty zawierają bardzo ogólne postanowienia. Nie precyzują np. kwestii robót dodatkowych czy prac zamiennych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta