Śpiączka nie powoduje wygaśnięcia umowy o pracę
Podwładny, który z powodu komy niesłusznie stracił etat, może go odzyskać. A jeśli nie chce, wolno mu zażądać od byłego szefa rekompensaty finansowej
Zgodnie z art. 63 kodeksu pracy umowa o pracę wygasa w razie:
- śmierci zatrudnionego,
- zgonu pracodawcy będącego osobą fizyczną,
- trwającej dłużej niż trzy miesiące absencji pracownika spowodowanej tymczasowym aresztowaniem, jeżeli przełożony nie zwolnił go wcześniej w trybie dyscyplinarnym.
Odwołanie do sądu
Jeżeli nieprawidłowo ustalono, że nastąpiło zdarzenie wywołujące wygaśnięcie kontraktu o pracę, jedynie inicjatywa zaangażowanego może temu skutkowi zapobiec. Pracownikowi służy mianowicie prawo złożenia odwołania do właściwego sądu pracy.
Może domagać się w nim przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach albo odszkodowania. Przy czym wyrok uwzględniający roszczenie o przywrócenie do pracy restytuuje stosunek pracy dopiero od dnia, w którym podwładny – po uprawomocnieniu się orzeczenia – zgłosił gotowość do pracy.
Przykład 1
Pani Alicja, w ciągu trzech dni po rozwiązaniu stosunku pracy z wyboru u innego pracodawcy, zgłosiła swój powrót do Y sp. z o.o. Prezes jej zarządu uznał jednak, że termin na zgłoszenie powrotu minął i angaż wygasł. Pani Alicja nie podzieliła poglądu swojego przełożonego, dlatego – w ustawowym terminie – wystąpiła do sądu
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta