Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świadectwo pracy bezwarunkowo musi być przy rozstaniu

18 kwietnia 2011 | Prawo i praktyka | Grażyna Ordak

Firmie nie wolno uzależniać wydania dokumentu o zatrudnieniu od tego, czy pracownik rozliczył się z udostępnionych mu wcześniej dóbr, np. telefonu komórkowego czy laptopa

To ogólna zasada, a  wątpliwość miał czytelnik, którego pracodawca zobowiązał do zbierania zaświadczeń, że oddał czajnik elektryczny albo ubranie robocze, żeby dostać świadectwo pracy w dniu rozstania z firmą.

Obowiązek pracodawcy o wydaniu zatrudnionemu dokumentu w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem jego stosunku pracy ustanawia art. 97 § 1 kodeksu pracy.

Świadectwo pracy to dokument, w którym szef potwierdza przebytą u niego drogę zawodową, a kolejnej firmie dostarcza niezbędnych informacji o podwładnym, m.in. o wykorzystanym urlopie wypoczynkowym w tym samym roku kalendarzowym.

Bezwzględny wymóg

Zdanie drugie tego przepisu wskazuje jednak, że wydanie tego dokumentu „nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą”.

To oznacza, że jakiekolwiek powiązanie wydania świadectwa z tym, czy pracownik wywiązał się ze wszystkich obowiązków i czy zwrócił udostępnione mu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8906

Spis treści
Zamów abonament