Co wspólnicy spółki cywilnej powinni
Każdy ze współposiadaczy konta może dysponować samodzielnie pieniędzmi na nim zgromadzonymi
Bardzo wielu przedsiębiorców w Polsce zaczyna bądź kontynuuje swoją przygodę z biznesem w formie spółki cywilnej. Zaletą tej formy prowadzenia działalności gospodarczej jest zapewne minimum formalności związanych z rozpoczęciem działalności firmy.
Jedną z tych, które trzeba jednak załatwić, jest założenie rachunku bankowego. Często także konieczne jest zawarcie umowy kredytowej czy też skorzystanie z innego produktu bankowego.
Zgodnie z umową spółki cywilnej jej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów (art. 860 § 1 kodeksu cywilnego).
Należy wyraźnie podkreślić, że popularna spółka cywilna jest stosunkiem zobowiązaniowym prawa cywilnego, a nie spółką handlową posiadającą zdolność prawną. Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej i nie może być podmiotem praw i obowiązków.
Ekonomiczne powiązanie pomiędzy wspólnikami uzasadnia prowadzenie rachunku wspólnego w celu dokonywania rozliczeń, płatności należności publicznoprawnych (ZUS, US). Według art. 4 ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej za przedsiębiorców uważa się wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta