Za złamaną nogę przedsiębiorca nie zawsze dostanie pieniądze
ZUS odmówi wypłaty jednorazowego odszkodowania osobie prowadzącej działalność gospodarczą, która doznała uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku. Powód? Zadłużenie składkowe
Osoba prowadząca działalność gospodarczą w razie doznania uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy tej działalności ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.
Wynika to z art. 3 ust. 3 pkt 8 ustawy z 30 października 2002 o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU z 2009 r. nr 167 poz. 1322, dalej ustawa).
Zgodnie z tym przepisem, aby nieszczęśliwe zdarzenie mogło być uznane za wypadek przy prowadzeniu działalności gospodarczej, muszą być spełnione cztery warunki:
- zdarzenie wystąpiło nagle,
- powodem jego zaistnienia była przyczyna zewnętrzna,
- jego skutkiem jest uraz lub śmierć oraz
- miało ono miejsce podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem tej działalności.
Podczas zwykłych czynności
Dużo problemów powstaje przy ustaleniu, czy do wypadku doszło w czasie wykonywania zwykłych czynności. Ustawa nie przybliża bowiem w żaden sposób, co należy rozumieć pod tym pojęciem.
Orzecznictwo wskazuje, że dokonując interpretacji art. 3 ust. 3 pkt 8 ustawy, należy mieć na uwadze przede wszystkim rodzaj i charakter pozarolniczej działalności, którą wykonuje ubezpieczony. W razie sporu z ZUS...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta