Finansowanie islamskie
W międzynarodowych kancelariach prawnych są działy poświęcone obsłudze transakcji finansowania islamskiego. Polscy prawnicy powinni przynajmniej mieć świadomość tego trendu – uważa starszy prawnik w warszawskiej kancelarii Röhrenschef
Islamskie instytucje finansowe obecne w ponad 50 państwach na świecie wykorzystywane są na szeroką skalę zarówno do finansowania inwestycji sektora prywatnego, jak i państwowego. Szacuje się, że obecnie działa ich już ponad 270, z czego około 54 w Europie.
Riba: bez odsetek
Finansowanie islamskie (ang. islamic finance) to jedyny rodzaj finansowania, który na stałe związany został z religią i z niej się wywodzi. Jest to również jedyny rodzaj działalności finansowej zgodny z zasadami islamu, gdzie podstawowym aktem prawnym jest Koran – święta księga islamu. Przyjęto w niej zakazy i zasady, których przestrzeganie stanowi o jego odrębności na tle globalnego rynku finansowego.
Do najbardziej znanych należy riba, czyli zakaz pobierania nienależnych opłat obejmujący zakaz pobierania odsetek. Ponadto zakazane są asymetria informacyjna stron umowy (gharar), hazard (maisir/quimar), a także nieuczciwa reklama.
Podstawą funkcjonowania finansowania islamskiego jest współpraca stron przy wykonywaniu umowy; partnerzy powinni być świadomi swoich praw i obowiązków, a żaden z nich nie może bogacić się kosztem drugiego. Umowy naruszające zasady finansowania islamskiego są traktowane jako sprzeczne z islamem i tym samym nieważne ex lege.
Etyczne postawy promowane przez finansowanie islamskie zyskały popularność w czasach obecnego kryzysu gospodarczego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta