Jak poprawiać błędy w sprawozdaniach finansowych
Zdarza się, że dopiero po pewnym czasie firma odkryje pomyłkę. Sposób jej poprawienia zależy m.in. od tego, czy może ona wpływać na decyzje osób czytających bilans lub rachunek zysków i strat
Odpowiada Anna Jeschke, biegły rewident, Jeschke Rentflejsz Dasiewicz sp. z o.o.
- W jaki sposób należy skorygować błąd w rachunkowości danego roku obrotowego zauważony po jego zakończeniu?
Anna Jeschke: Zależy to od tego, kiedy zostanie on dostrzeżony. Jeśli nastąpi to przed zatwierdzeniem sprawozdania, to oczywiście należy w nim uwzględnić prawidłowe dane.
Jego celem jest bowiem rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego firmy.
W ten sposób należy poprawić zarówno poważne błędy, jak i drobne pomyłki. W praktyce księgowi rzeczywiście dążą do wyeliminowania wszelkich nieprawidłowości, nawet tych, które nie mają żadnego wpływu na wizerunek firmy w sprawozdaniu, np. gdy wynik zawyżono lub zaniżono o kilkadziesiąt złotych.
Trzeba bowiem pamiętać, że na podstawie ksiąg rachunkowych sporządzane są deklaracje podatkowe. Tymczasem w prawie podatkowym nie obowiązuje zasada istotności. Kwota należnadla urzędu skarbowego musi być więc wyliczona co do złotówki.
Czy jeśli sprawozdanie podlega badaniu przez biegłego rewidenta, to należy go powiadomić o korektach?
Oczywiście. Mogą wystąpić dwie sytuacje. Pierwsza jest prostsza. Jeśli błąd zostanie dostrzeżony przez jednostkę przed sporządzeniem przez audytora...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta