W jaki sposób rozliczyć opłaty za autostradę i parkowanie
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zwrócone pracownikom wydatki za przejazd autostradą i parkowanie tylko w ramach limitu wynikającego z ewidencji przebiegu pojazdu
Tak orzekł WSA w Poznaniu 8 kwietnia 2011 (I SA/Po 913/10).
Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację. Pracownicy za zgodą spółki odbywali podróże służbowe własnymi pojazdami i ponosili opłaty za przejazdy autostradami i za parkingi. Spółka zapytała, czy możliwe jest ich zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych. Organ podatkowy uznał, że nie.
Jego zdaniem można je rozliczać wyłącznie pod warunkiem prowadzenia ewidencji pojazdu i tylko w granicach wynikającego z niej limitu. Sąd podzielił stanowisko fiskusa.
Zaznaczył, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 30 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów nie są wydatki ponoszone na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby podatnika w celu odbycia podróży służbowej w wysokości przekraczającej kwotę ustaloną przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu.
W konsekwencji kosztami podatkowymi mogą być tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta