Jak przedsiębiorca może zostać użytkownikiem wieczystym gruntu
Jedną z form zdobycia atrakcyjnej działki jest zostanie jej użytkownikiem wieczystym. Korzysta z tej możliwości wielu przedsiębiorców
W dużych miastach wiele atrakcyjnych nieruchomości należy do gminy lub Skarbu Państwa, które niezbyt chętnie chcą się ich pozbywać. Nie sprzedają gruntów, tylko oddają je w użytkowanie wieczyste.
Przedsiębiorca może więc pozyskać grunt bezpośrednio od miasta, biorąc udział w przetargu, ale nie tylko. Może także kupić działkę od dotychczasowego użytkownika.
Kiedy przetarg
Ogłoszenia o przetargach wywiesza się na tablicach w urzędach gmin. Można je także znaleźć w ogólnopolskich czy lokalnych gazetach.
W ogłoszeniach przedsiębiorca znajdzie nie tylko termin przetargu, ale i warunki, na jakich może stać się użytkownikiem (art. 28 ustawy o gospodarce nieruchomościami).
Jeżeli przedsiębiorca weźmie udział w przetargu i go wygra, gmina podpisze z nim notarialną umowę o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste.
Takim terenem nie może jednak swobodnie dysponować. W umowie ustanawiającej przedsiębiorcę użytkownikiem wieczystym gmina określi, jaki rodzaj inwestycji może zostać na tym terenie zrealizowany, i sprecyzuje termin jej wykonania. Jeżeli przedsiębiorca nie wywiąże się z tych warunków, może mieć problemy.
Wtedy gmina ma bowiem prawo wystąpić do sądu o rozwiązanie umowy ustanawiającej użytkowanie wieczyste. Orzecznictwo sądowe na ten temat jest bogate. Większość wyroków jest na korzyść użytkownika wieczystego. Jednak w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta