Roztańczone pióro byłego „Dwójkarza”
Podtytuł tej książki zapewnia, jakoby była to „Autobiografia oficera wywiadowczego „Dwójki"
I owszem, autor, Stanisław Zenon Zakrzewski, był przez chwilę współpracownikiem owej „Dwójki", tyle że zbyt krótko, by ten atrakcyjny podtytuł można uznać za uzasadniony. I tak już będzie z całą tą książką; trochę prawdziwą, trochę konfabulowaną, a przy tym nacechowaną niechęciami autora. A przecież, pomimo wad, czyta się ją jednym tchem, w pędzie.
Na początku były szkoły. Wyższe studia, przypadek sprawił, odbywa we Wiedniu. Nasz bohater idzie, tańcząc przez życie; nad Dunajem poznaje nowe kroki, rytmy. Staje się mistrzem tanga. Gdy wybucha pierwsza wojna, wcielony do armii jedzie do Monachium. Jak napisze po latach: „Tym samym pociągiem jedzie do Monachium austriacki ochotnik, nazwiskiem hitler" (ostentacyjnie pisany z małej litery).
Omawiając atmosferę panującą w kwietniu 1917 roku, autor pisze, iż kapitaliści obawiają się, „że zaraza komunistyczna ogarnie i Niemcy. Temu trzeba zapobiec. W tym celu tworzy się nowe państwo, Pufferstaat (państwo buforowe) Polska". Wywodzi, iż zaistnienie Polski, tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta