Jak przedsiębiorcy mogą zredukować sobie wzajemne zobowiązania
Potrącenia można w niektórych sytuacjach dokonać, gdy obie wierzytelności nie są jeszcze wymagalne, czyli gdy termin jednej płatności jeszcze nie nastąpił albo nie zachodzi wzajemność świadczeń
Firmy w ramach prowadzonej działalności często zawierają ze sobą więcej niż jedną umowę. W takich sytuacjach zdarza się, że jeden przedsiębiorca staje się jednocześnie dłużnikiem i wierzycielem swojego kontrahenta.
Kodeks cywilny reguluje w sposób wyczerpujący sposoby wygaśnięcia tego typu zobowiązań między przedsiębiorcami (podmiotami prawa cywilnego). Jednym z nich jest potrącenie, które polega na umorzeniu wierzytelności (części lub całości) bez konieczności dokonywania zapłaty (gotówkowej lub bezgotówkowej).
Bez efektywnego świadczenia
Istota potrącenia polega na tym, że wartość jednej wierzytelności zalicza się na poczet drugiej, czyli żaden z wierzycieli nie otrzymuje efektywnie swojego świadczenia, ale zostaje zwolniony ze swojego zobowiązania do wartości wierzytelności niższej.
Potrącenie występuje w obrocie gospodarczym w dwóch postaciach: jako ustawowe bądź umowne. Jeżeli kontrahent wyraża zgodę na dokonanie potrącenia w zawartej umowie, przedsiębiorcy mają swobodę w modyfikowaniu jego zasad.
Mogą np. dokonać potrącenia, gdy obie wierzytelności nie są jeszcze wymagalne, czyli gdy termin jednej płatności jeszcze nie nastąpił albo nie zachodzi wzajemność świadczeń.
Nie ma zgody
Sytuacja komplikuje się, gdy kontrahent nie wyraża zgody na dokonanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta