Kara umowna w stosunkach dewelopera i jego klienta
Ze względu na brak skutecznej sankcji prawnej za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy w obrocie gospodarczym często stosowana jest kara umowna
Powszechnie przewidują ją także umowy zawierane pomiędzy deweloperami i ich klientami. Czym jest więc kara umowna, kiedy można dochodzić jej zapłaty i jaka powinna być jej wysokość?
Odpowiedzi na te pytania w dużej mierze zależą od sformułowania konkretnych postanowień umownych, są jednak ogólne reguły dotyczące kar umownych, których stronom zmodyfikować nie wolno.
Kara umowna to zobowiązanie jednej ze stron do tego, że w przypadku gdy nie wykona swojego zobowiązania niepieniężnego (np. deweloper nie wybuduje budynku i nie przeniesie własności mieszkania, odstąpi od umowy) lub wykona swoje zobowiązanie niepieniężne nienależycie (np. mieszkanie zostanie oddane do użytku po terminie, deweloper opóźni się z rozpoczęciem robót budowlanych), to zapłaci na rzecz drugiej strony określoną sumę pieniędzy.
Kary umownej nie można zastrzec na wypadek niewykonania albo nienależytego wykonania zobowiązania pieniężnego. Oznacza to, że jeśli świadczenie klienta polega na zapłacie ceny za mieszkanie, to deweloper nie może zastrzec sobie kary umownej na wypadek opóźnienia w zapłacie.
Zapis w umowie
Kodeks cywilny nie wskazuje kazuistycznie, w jakich wypadkach można żądać zapłaty kary umownej, dlatego strony powinny określić to w umowie.
Deweloper, chcąc zabezpieczyć swoje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta