Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na giełdzie wygrywali nieliczni

08 września 2011 | Moje Pieniądze | Cezary Adamczyk
Najlepsze serie obligacji skarbowych
źródło: Rzeczpospolita
Najlepsze serie obligacji skarbowych
Akcje 20 największych spÓłek giełdowych
źródło: Rzeczpospolita
Akcje 20 największych spÓłek giełdowych
Najlepsze i najsłabsze fundusze inwestycyjne
źródło: Rzeczpospolita
Najlepsze i najsłabsze fundusze inwestycyjne

Opłacalność | W ciągu ostatnich trzech lat przeciętny inwestor najwięcej mógł zarobić na obligacjach i funduszach papierów dłużnych

W ostatnim trzyletnim okresie ponad dwa lata przypadają na  hossę. Mimo to bilans inwestycji jest niekorzystny. WIG zyskał przez trzy lata tylko 4,4 proc. Indeks mniejszych firm mWIG40 jest dziś praktycznie na poziomie sprzed trzech lat. Natomiast WIG20 spadł o ponad 5 proc. (wskaźnik ten nie uwzględnia wypłaconych dywidend; gdyby je doliczyć, byłby kilka procent na plusie).

Niestety, większość giełdowych inwestycji okazała się porażką. Spośród 337 akcji notowanych we wrześniu 2008 r. zaledwie jedna trzecia przyniosła zyski, a 20 proc. spółek pozwoliło zarobić więcej niż na lokacie bankowej (14 – 15 proc.). Dodatkowo inflacja zabrała  w ciągu trzech lat około 10 proc. zysków.

Nie oznacza to, że na akcjach nie można było zarobić. Problemem była jedynie odpowiednia selekcja spółek. Wzrost cen akcji 23 firm był trzycyfrowy. Najmocniej, bo prawie o 500 proc., podrożały papiery spółek: Integer i PZ Cormay. I nie był to wynik jednorazowych zdarzeń (jak w przypadku skoku kursu Elstar Olils o 100 proc. po ogłoszeniu wezwania), tylko permanentny wzrost notowań, który potwierdzały dobre wyniki finansowe. Wystarczy przypomnieć, że w tym czasie przychody obu firm podwoiły się, a zyski zwiększyły się prawie trzykrotnie. Obie spółki mają relatywnie krótki staż giełdowy. Wchodząc na giełdę, reprezentowały branże, które nie miały swoich przedstawicieli na GPW....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9025

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament