Gorsze zasady zatrudnienia nie dla działacza
Wskazani związkowcy mają gwarancję utrzymania posady. Ich ochrona dotyczy także niezmiennych warunków pracy lub płacy. Aby je pogorszyć, szef musi mieć zgodę organizacji
Do jednostronnej zmiany warunków pracy lub płacy pracownika dojdzie przede wszystkim poprzez złożenie mu wypowiedzenia zmieniającego.
Gdy jest adresowane do pracownika będącego działaczem związkowym, który korzysta ze szczególnej ochrony zatrudnienia, stosuje się ustawę z 23 maja 1991 o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm., dalej ustawa o zz).
Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 29 września 2001 (I PKN 31/00).
Stwierdził, że zakaz „jednostronnej zmiany warunków pracy lub płacy na niekorzyść pracownika z art. 32 ust. 2 ustawy o z.z. obejmuje nie tylko zmiany, które mogłyby być wprowadzone do umowy o pracę w drodze wypowiedzenia zmieniającego, lecz także i inne zmiany na niekorzyść pracownika, wprowadzone jednostronnie przez pracodawcę, dotyczące stosunku pracy”.
Pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta