Wakacyjne uszczuplenia tylko po powrocie do firmy
Gdy pracownik nie pojawia się w zakładzie po ponadmiesięcznej przerwie, szef nie może go pozbawić urlopu wypoczynkowego za ten czas
Pracodawcom wciąż sprawia kłopot ustalenie, jak pod względem urlopowym potraktować niektóre nieobecności podwładnego. Obowiązują tu szczególne zasady kodeksowe.
Jeśli pracownik miał urlop bezpłatny, wychowawczy, został tymczasowo aresztowany czy po prostu długo nie pojawiał się w firmie z nieznanych powodów, wpływa to na jego uprawnienia do wakacji.
Oczywiście szef może go potraktować ulgowo i nie stosować restrykcyjnych regulacji ustawowych. Niewykluczone jednak, że w ten sposób zostanie posądzony o nierówne traktowanie personelu, bo tylko jego część zyska na wakacjach.
Kilka zasad
Dlatego najbezpieczniej przestrzegać przynajmniej dwóch ważnych zasad kodeksowych dotyczących urlopów. Pierwsza to taka, że po powrocie z absencji wypoczynek należy proporcjonalnie zmniejszyć.
Innymi słowy za czas tej przerwy podwładny nie nabywa prawa do wakacji. Druga zasada wiąże wymóg odpowiedniej redukcji urlopu z długością przerwy. Konieczność jego uszczuplenia pojawi się wtedy, gdy nieobecność w firmie trwała co najmniej miesiąc.
Przesądza o tym art. 1552 k.p. Nakazuje on odpowiednio stosować art. 1551 k.p. wobec powracających z dłuższej nieobecności.
Co do zasady proporcjonalne ustalenie urlopu jest koniecznie, gdy dochodzi do rozwiązania stosunku pracy oraz gdy jest on nawiązywany w trakcie roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta