Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strefa euro powinna przetrwać

08 września 2011 | Ekonomia | Danuta Walewska pap
Wczoraj na rynki znów wrócił optymizm
źródło: Rzeczpospolita
Wczoraj na rynki znów wrócił optymizm

Pomoc Niemiec dla Grecji jest legalna – orzekł Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe. Senat Włoch uchwalił w środę nową wersję programu oszczędnościowego wartą 54,2 mld euro. Hiszpański Senat zatwierdził reformę konstytucji z regułą gwarantującą stabilność budżetu

Federalny Trybunał Konstytucyjny wskazał, że europejskie pakiety ratunkowe dla Grecji i innych zadłużonych krajów strefy euro są zgodne z niemiecką konstytucją. To natychmiast spowodowało wzrost europejskich indeksów giełdowych (niemiecki DAX zyskał 4,07 proc., WIG20 3,48 proc.) i umocnienie euro. Trybunał zastrzegł, że Komisja Budżetowa Bundestagu musi mieć kontrolę nad decyzjami o udzielaniu pomocy z pakietów ratunkowych.

– To dobry dzień dla stabilności euro – z ulgą odetchnął obecny niemiecki wiceminister finansów Werner Hoyer. Jego kolega Steffen Kampeter, także wiceminister finansów, ujawnił, że rząd natychmiast wystąpi do Komisji Budżetowej o zezwolenie na nowe wypłaty w ramach funduszu ratunkowego.

Nie mają więc szans próby zablokowania udziału Niemiec zarówno w przyznanym Grecji w maju 2010 r. pakiecie ratunkowym (110 mld euro), jak i w zwiększeniu ich zaangażowania (ze 123 do 211 mld euro) w wart 750 mld euro fundusz gwarantujący kredyty udzielane krajom w kłopotach. – Droga dla kolejnych pakietów ratunkowych, jedynego na razie pomysłu na ratowanie zagrożonych krajów strefy euro, jest otwarta – mówił Fredrik Erixon z Europejskiego Centrum Międzynarodowej Polityki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9025

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament