Kto mówi w imieniu spółki
Niewłaściwa reprezentacja przedsiębiorcy może powodować nieważność czynności prawnej
Niezwykle ważną kwestią we wszelkich działaniach przedsiębiorcy w obrocie gospodarczym jest jego właściwa reprezentacja, czyli dokonywanie wszelkich czynności wywierających skutki na zewnątrz spółki, to znaczy względem osób trzecich.
Osoby reprezentujące spółkę muszą być właściwie umocowane do działania w jej imieniu, to jest zgodnie z przepisami prawa lub umową spółki czy statutem. W praktyce bowiem niewłaściwa reprezentacja może skutkować nieważnością czynności prawnej i odpowiedzialnością reprezentantów spółki.
Każdy ma prawo
W spółce jawnej każdy wspólnik ma prawo reprezentować spółkę. Prawa reprezentowania spółki nie można ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich (art. 29 kodeksu spółek handlowych).
Umowa spółki może przewidywać, że wspólnik jest pozbawiony prawa reprezentowania spółki albo że jest uprawniony do jej reprezentowania tylko łącznie z innym wspólnikiem lub prokurentem.
Pozbawienie wspólnika prawa reprezentowania spółki może nastąpić wyłącznie z ważnych powodów na mocy prawomocnego orzeczenia sądu (art. 30 k.s.h.). Jednak regulacja z tego artykułu stanowiąca o ograniczeniu reprezentacji dotyczy jedynie wewnętrznych stosunków między...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta